تبلیغات
بی تاب - مرور توصیه‌های فراموش شده رهبر انقلاب به مدیران رسانه ملی
بی تاب
بارانی
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


آنهایی كه برای دنیا كار میكنند باخت دارند كه اگر نرسیدند باختند و عمرشان را هم هدر دادند . اگر برسند هم باختند ؛ لكن عمل برای خدا ، هیچ وقت شكست ندارد . در ظاهر هم اگر شكست خورده ایم ، نه .
به حسب واقعش شكستی نخورده ایم ، برای اینكه ما برای خدا كار كرده ایم
و كسی كه برای خدا كار بكند ، همین دنیا نیست .
( امام خمینی؛ صحیفه ی نور ، ج10 ، ص422 )

مدیر وبلاگ :سكوت
نویسندگان

یك سال بعد همین روزها، مطمئناً یكی از بحث‌های داغ، گمانه‌زنی پیرامون انتخاب رئیس جدید سازمان صداوسیما و شیوه‌ی كاری فرد منتخب خواهد بود. سازمانی كه این روزها با چالش‌های زیادی روبروست و بیش از هر زمان دیگری منتقد دارد. منتقدانی كه البته هر یك گفتمان متفاوتی را دنبال می‌كنند؛ گروهی از نبود برنامه‌های جذاب –به زعم خود همچون «آكادمی گوگوش» و «بفرمایید شام»- در رسانه‌ی ملی شكایت دارند و معتقدند محدودیت‌های بیش از اندازه بازار ماهواره‌ها را رونق بخشیده، در مقابل گروهی نیز از عدم قرابت صداوسیما با آرمان‌های انقلاب اسلامی گله دارند.

 

 همین تكثر آرا و وجود سلائق گوناگون باعث شده تا در مورد صداوسیما نظریه و تئوری قطعی در بین منتقدان وجود نداشته باشد و مدیران نیز در این میان بین این سلائق متفاوت و گاهاً متضاد بلاتكلیف بمانند. از همین رو، در رجانیوز برآن شدیم تا طی سلسله مطالبی، در فاصله‌ی یك سال مانده به انتخاب رئیس جدید سازمان صداوسیما، گزیده‌ای از نظرات كمتر خوانده شده‌ی مقام معظم رهبری و حضرت امام خمینی (ره) را پیرامون برخی از چالشی‌ترین مباحث پیش روی صداوسیما منتشر كنیم؛ باشد كه مورد توجه قرار گیرد:

 

در شماره‌ی نخست از این سلسله مطالب، تصمیم گرفتیم تا با طرح چند سوال، به سراغ یكی از چالشی‌ترین مباحث پیرامونی برنامه‌سازان رسانه‌ی ملی برویم: آیا جذب روشنفكرانی كه معمولا دیدگاه متفاوتی از منویات شرع و عرف حكومت اسلامی دارند، باید در اولویت‌های رسانه‌ی ملی قرار گیرد؟ آیا رسانه‌ی ملی باید برای طرح آرمان‌های انقلاب، به فكر پذیرش این آرمان‌ها نزد همه‌ی سلائق حتی روشنفكران هم باشد؟ آیا لازم است از طرح برخی مباحث به دلیل احتمال دفع برخی اقشار خوددداری شود؟ آیا این مسئله كه امروزه مخاطب در صورت ناخشنودی از رسانه‌ی ملی، فوراً به سراغ رسانه‌های دیگر از جمله‌ ماهواره‌ها خواهد رفت، می‌تواند توجیهی برای پرداختن به برخی مباحث نزدیك به خط قرمزها باشد؟ آیا پرداختن كنترل شده به برخی مباحث مسئله‌دار در تلویزیون، بهتر از جذب مخاطبین به ماهواره‌ها نیست؟

 

اگر فكر می‌كنید كه این چند سوال، سوال‌های مهمی است؛ شما را دعوت می‌كنیم به مطالعه‌ی متن ذیل كه از بیانات معظم له در دیدار سال 70 ایشان با مدیران شبكه‌ی دوم سیما برگرفته شده است و پاسخی است صریح از سوی ایشان به این سوالات:

 

«من با آن كسى كه با تفكر اسلامى میانه‌یى ندارد، هیچ رودربایستى ندارم. شماها را نمى‌گویم؛ شما بچه‌مسلمانهاى خودمان هستید و دارید مثل من تلاش مى‌كنید؛ لیكن آن مخاطبى كه فرضاً باور اسلامى در قلب او نیست و او این را نمى‌خواهد و این نوع عمل ما و تصرف ما و فعالیت ما را دوست نمى‌دارد، ما با او هیچ رودربایستى نداریم؛ نمى‌پسندد، نپسندد؛ خوشحال نمى‌شود، نشود؛ تلویزیون را مى‌بندد، در نهایت ببندد. البته باید تلاش بكنیم كه تلویزیون را نبندد و گوش كند و ببیند؛ اما اگر فرض كردیم كار به آن‌جا رسید كه یا ما باید هدف خودمان را دنبال نكنیم، تا او تلویزیون را نبندد؛ و یا این‌كه هدف خودمان را دنبال كنیم، كه طبیعتاً او تلویزیون را خواهد بست؛ در این‌جا ما دومى را ترجیح مى‌دهیم؛ او تلویزیون را ببندد؛ زیرا بسیارند كسانى كه تلویزیون را نمى‌بندند و همین را كه من مى‌گویم، مى‌خواهند...

 

بى‌شك در درون كشور ما كسانى هستند كه همان انگیزه‌هاى ضدیت با این گرایشِ به اصطلاح «بنیادگرایى» را دارند؛ شما از آنها اصلاً رودربایستى نكنیددر تنظیم برنامه‌ى ادب و هنر، یا تنظیم برنامه‌ى كودكان، یا فیلم و سریال، هیچ‌وقت این فكر را نكنید كه اگر ما این گرایش را نشان دادیم، ممكن است یك تیپ روشنفكرى كه مثلاً خوانندگان فلان مجله‌ى هفتگى هستند، خوششان نیاید؛ به‌دَرَك، خوششان نیاید! شما اصلاً كارى را بكنید كه آنها خوششان نمى‌آید؛ هیچ ملاحظه‌ى این چیزها را نكنید؛ نگویید ما این شخصیت را باید تجلیل كنیم، شاید آنها جذب بشوند؛ نه، شما ببینید آیا در تجلیل این شخصیت، نقطه‌ى منفى‌یى وجود ندارد؟ نگویید ما باید با این آقا مصاحبه كنیم، یا سخنرانى این آقا را در فلان سمینار یا در فلان مجموعه پخش كنیم، براى این‌كه آن جناح هم به این كانال علاقه‌مند بشوند؛ نه، شما نگاه كنید ببینید آیا این حركت شما براى آن هدفگیرى اصلى - كه گفته شد - ضررى دارد یا ندارد؛ اگر ضرر دارد، اصلاً ملاحظه نكنید كه فلان كسان ممكن است با این كار جذب بشوند؛ نه، بگذارید جذب نشوند؛ كاملاً صریح عمل كنید.

 

 من یك آدم بسته‌ى بى‌اعتناى به خواست‌ها و هدفهاى - به اصطلاح امروز - دگراندیشان یا دگراندیشانه نیستم؛ نه، اسلام این مقدار سعه‌ى صدر دارد كه همه‌ى حرفها را گوش كند؛ لیكن این‌جا اصلاً مسأله‌ى این نیست؛ در این‌جا مسأله، مسأله‌ى یك شخص در مقابل یك شخص نیست؛ این‌جا مسأله‌ى یگانه ابزار ناقص یك نظام در مقابل مجموعه‌ى توطئه‌هایى است كه دارد انجام مى‌گیرد. بنده بیایم از همین یك ریالى كه دارم، در مقابل میلیونها تومانى كه دیگران دارند، بد استفاده كنم؛ براى این‌كه مبادا آن دیگران بدشان بیاید، یا خوششان نیاید؟! این به‌هیچ‌وجه عاقلانه نیست.

 

امروز در عالم فرهنگ و هنر، شبكه‌ى نامرئىِ در سایه‌یى در داخل كشور فعال است، كه هركس این شبكه را نبیند، به نظر من باید در بینایى خودش شك كند. این شبكه در همه جا هم نفوذ دارد - یك جاهایى بیشتر، یك جاهایى كمتر - و تصمیمش بر این است كه به ارزشهاى اسلام و انقلاب هجوم بیاورد. این شبكه در جهت همان سیاستهایى كه اشاره كردم در سطح جهان فعال است، در داخل كشور دارد كار مى‌كند؛ انصافاً كار سازماندهى شده و خوب و دقیقى هم مى‌كندآنها الان بر روى ضایع كردن، یا لااقل مسكوت گذاشتن چهره‌هاى خوب ما در شعر و در ادبیات و در هنر و در علم متمركز شده‌اند؛ اما شما اینها را پیدا كنید و مطرحشان نمایید. من هیچ وجهى براى زنده كردن شخصیتى نمى‌یابم، جز این‌كه گفته مى‌شود مى‌خواهیم دل عده‌یى را به دست بیاوریم! چرا باید این كار را بكنیم؟! چهره‌هاى خودى را بیاورید، مطرح كنید. (۱۳۷۰/۱۱/۰۷ بیانات در دیدار مدیران شبكه‌ى دوم سیما)

 

جالب آن است كه حضرت امام خمینی (ره) نیز در نظراتی قریب به همین مضمون، تخفیف در محدودیت‌های رسانه با این توجیه كه ممكن است مخاطبان به سبب این محدودیت‌ها جذب رسانه‌های دیگر شوند را كاملاً رد می‌كنند. به ویژه آنجا كه در مورد موسیقی می‌فرمایند«می‌گویند اگر چنانچه موسیقی در رادیو نباشد، آنها می‌روند از جای دیگر می‌گیرند موسیقی را، بگذار بگیرند از جای دیگر. شما عجالتاً آلوده نباشید؛ آنها هم کم کم برمی‌گردند به اینجا. این عذر نیست که اگر موسیقی در رادیو نباشد، آنها می‌روند از جای دیگر موسیقی می‌گیرند. حالا اگر از جای دیگر می‌گیرند، آیا ما باید به آنها موسیقی بدهیم؟! ما باید خیانت کنیم! این خیانت است به یك مملكتی، خیانت است به جوان‌های ما... اینكه می‌بینید كه جوان‌ها اگر این نبود می‌روند سراغ موسیقی دیگر، برای این که اینها عادت کرده‌اند...» (صحیفه نور جلد 9 صفحه 205)

 

حالا بی‌آنكه قضاوتی كرده باشیم از شما می‌پرسیم: آیا این توصیه‌ها مبنی بر بی‌توجهی رسانه‌ی ملی به برخی از اقشاری كه ممكن است علائقی متفاوت از سلیقه‌ی اسلامی انقلابی جامعه‌ی ما داشته‌ باشند، در مرحله‌ی عمل به اجرا درآمده است؟ منتظر پاسخ شما هستیم.


منبع : رجانیوز

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه هفتم اردیبهشت 1392
جمعه هفدهم خرداد 1392 18:17
سلام بر همسنگر سایبری. از لینک زیر قالب وبلاگتان را در حمایت از دکتر جلیلی بروز کنید. http://drjaliliskin.goo.ir/

اقدامات سایبری را دست کم نگیریم...
در گوگل بزنید این آدرس رو و اولین لینک است.
سكوت سلام . ممنونم به امید پیروزی دکتر جلیلی و گفتمان انقلاب اسلامی
سه شنبه چهاردهم خرداد 1392 18:17
سلام رزمنده
خدا قوت
در پناه چادر خاکی مادرمون زهرا باشیدانشاالله
التماس دعا
یاعلی
سكوت سلام دوست عزیز
ممنونم که یادم کردید
التماس دعا
چهارشنبه یازدهم اردیبهشت 1392 15:19
سلام
میلاد مادر مبارک

التماس دعا
سكوت سلام . عید شما هم مبارک
دوشنبه نهم اردیبهشت 1392 15:02
سلام خوبین ؟ وبلاگ بسیار زیبایی دارین به منم سر بزنین . اگر همینطور وبلاگتون را اپدیت و بروز نگه دارید محبوبیت و بازدیدتون هم بالا خواهد رفت .برای حمایت از ما اگر دوست داشتین ما رو به اسم تیم نرم افزاری دنیز سافت لینک کنید. ممنونم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی