تبلیغات
بی تاب - اعتراض فعالان رسانه ای کشور نسبت به اعمال فشار غیر قانونی علیه رویداد
بی تاب
بارانی
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


آنهایی كه برای دنیا كار میكنند باخت دارند كه اگر نرسیدند باختند و عمرشان را هم هدر دادند . اگر برسند هم باختند ؛ لكن عمل برای خدا ، هیچ وقت شكست ندارد . در ظاهر هم اگر شكست خورده ایم ، نه .
به حسب واقعش شكستی نخورده ایم ، برای اینكه ما برای خدا كار كرده ایم
و كسی كه برای خدا كار بكند ، همین دنیا نیست .
( امام خمینی؛ صحیفه ی نور ، ج10 ، ص422 )

مدیر وبلاگ :سكوت
نویسندگان
 مسئولین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعمال فشار بر مخابرات دستور غیر قانونی توقیف کلی سایت رویداد را به سرویس دهنده این رسانه ابلاغ کردند که نتیجه آن از دسترس خارج شدن رویداد برای مدت حدودا ۵ ساعت بود عماریون: تعطیلی مطبوعات و پایگاه های خبری بدون هماهنگی و تذکرهای قبلی، نه تنها به اجرای قانون و بهبود فضای رسانه ها کمک نمی کند بلکه عملا خلاف بیانات مقام معظم رهبری در اجرای قانون است.
پنج شنبه شب گذشته ساعت ۲۱، مسئولین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعمال فشار بر مخابرات دستور غیر قانونی توقیف کلی سایت رویداد را به سرویس دهنده این رسانه ابلاغ کردند که نتیجه آن از دسترس خارج شدن رویداد برای مدت حدودا ۵ ساعت بود عماریون: تعطیلی مطبوعات و پایگاه های خبری بدون هماهنگی و تذکرهای قبلی، نه تنها به اجرای قانون و بهبود فضای رسانه ها کمک نمی کند بلکه عملا خلاف بیانات مقام معظم رهبری در اجرای قانون است.
سایت ارزشی "عماریون"طی گزارشی اعلام كرد-در مقطع کنونی رسانه ها در جهت بهبود اوضاع کشور و رفع ضعف های دولت، باید به رسالت اطلاع رسانی و انتقاد از نارسایی ها، بپردازندو هیات نظارت در وزارت ارشاد نمی تواند راسا به فیلترشدن سایت هااقدام کند. 
اما باکمال تاسف هیات نظارت به فیلترشدن سایت رویداد اقدام کرده است، در این زمینه سایت های خبری بسیاری به این نحوه عمل هیات نظارت انتقاد کرده و خواستار بازگشایی آن شده اند. از سوی دیگر خبرنگاران رسانه ها، با امضای طوماری، خواستار رفع توقیف فوری رویداد شده اند. 

 

حسین بابازاده مقدم، مدیر سایت رویداد در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، گفت: سایت رویداد در راستای سیاست‌های فرهنگی خود، چند نقد درباره عملکرد آقای حسینی وزیر ارشاد منتشر کرده بود؛ بر همین اساس از یک شرکت مخابراتی تماش گرفته و گفتند که باید سایت را تعطیل کنید یا اینکه خودمان این کار را می کنیم.

وی با تعجب بر انگیز خواندن درخواست شرکت مخابراتی برای تعطیلی سایت، افزود: فردی که از شرکت مخابراتی تماس گرفته بود مدعی شد که از دستگاه قضایی مجوز دارد در حالی که ما پیگیری کردیم و مشخص شد دستگاه قضایی از این موضوع بی‌اطلاع است.

بابازاده گفت: طبق پیگیری‌های که داشتیم، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد از شرکت مخابراتی به دلیل انتقادهای که سایت رویداد به عملکرد وزارت ارشاد داشته خواسته بود که سایت رویداد را تعطیل کند در حالی که چنین اقدامی غیرقانونی است.

مدیر سایت رویداد همچنین گفت: مسئولان وزارت ارشاد مجوز نداشته ما را به هیئت نظارت بر مطبوعات برده و آنرا باطل اعلام کردند در حالی که سایت رویداد، روزنامه یا خبرگزاری نیست که موضوع آن در هیئت نظارت بر مطبوعات مورد بررسی قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه سایت رویداد در اقدامی غیرقانونی چندین ساعت توسط مخابرات تعطیل شده بود، گفت: اکنون سایت ما فعال است اما با اختلالات جدی فنی مواجه است. متاسفانه در شرایط کنونی سایت رویداد با اختلالات شدید مخابراتی و فنی همراه است به طوری برخی از مخاطبان می‌گویند نمی‌توانند مطالب منتشره در سایت را مشاهده کنند.

عبدالصمد خرم‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی فارس درباره علت مشکلات به وجود آمده برای سایت خبری «رویداد» اظهار داشت: بیش از 3 هفته گذشته پرونده این سایت در هیئت نظارت بر مطبوعات مطرح شده و وزارت ارشاد تقاضای فیلتر شدن این سایت را کرده بود.

وی با بیان اینکه هیئت نظارت بر مطبوعات هم در نهایت تصمیم به فیلتر و مسدود کردن این سایت گرفت ادامه داد: معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد که دبیر هیئت نظارت بر مطبوعات هم است مصوبه هیئت نظارت بر مطبوعات را برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارسال کرده بود تا این تصمیم اجرایی شود.

خرم‌آبادی گفت: مسئولان وزارت ارتباطات نیز از دبیرخانه کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه به عنوان متولی فیلترینگ تعیین تکلیف کردند و ما هم اعلام کردیم از نظر ما این تصمیم به دلیل مغایرت با قانون لازم‌الاجرا نیست زیرا براساس تبصره 2 ماده یک قانون مطبوعات و تبصره ماده 12 و بند الف ماده 7 همین قانون، هیئت نظارت بر مطبوعات صلاحیت ورود و اتخاذ تصمیم راجع‌ به سایت‌هایی که از هیئت نظارت بر مطبوعات مجوز نگرفته‌ باشند، ندارد و با توجه به اینکه سایت رویدادنیوز هم سایتی است که مانند میلیون‌ها تارنمای موجود در کشور بدون اخذ مجوز از این هیئت فعالیت می‌کند،‌ لذا تصمیمی که هیئت نظارت بر مطبوعات در این مورد گرفته، صرفنظر از محتوای سایت، غیرقانونی است.

مشاور قضایی دادستان کل کشور با تأکید بر اینکه از نظر ما تصمیم هیئت نظارت بر مطبوعات قابل اجرا نیست گفت: معاون محترم وزیر ارشاد مجددا نامه‌ای به وزیر ارتباطات نوشته که به موجب مواد 44 و 45 آیین‌نامه اجرایی قانون مطبوعات (مصوبه هیئت دولت) وزیر ارتباطات مکلف به اجرای دستور هیئت نظارت بر مطبوعات است؛ لذا از آن وزارتخانه درخواست کرد دستور را مستقیما اجرا کنند.

رویداد تاکنون در عمر کمتر از یکسال خود، سه بار توقیف را بدون ارائه هیچ گونه توضیح، سند و حتی ایجاد امکان دفاع در دادگاه های صالح کشور در موضوع رسانه و اینترنت تجربه کرده است.

اولین ضربه به رویداد در اسفند ماه و پس از انتخابات مجلس شورای اسلامی با فیلتر یازده روزه از موتور های جستجو گر آغاز شد که نهایتا مشخص شد کسانی در وزارت ارشاد این اقدام را صورت داده اند.

از بدو تاسیس یکی از دغدغه های اصلی رویداد نقد و بررسی مسائل و موضوعات مهم فرهنگی کشور در بستر گفتمان انقلاب اسلامی و گفتمان فرهنگی متعهد به دین مبین اسلام بوده است.

بعد از این توقیف یازده روزه بی اطلاع که در نوع خود بدترین نوع برخورد با اعتبار و بازدید یک سایت تلقی میشود ، برای بار دوم حدودا ده روز قبل شب جمعه ساعت 21 شب جمعه از سوی شرکت سرویس دهنده خدمات هاستینگ با اوپراطور سایت تماس گرفته و مدعی شدند با دستور یک مقام قضایی می بایست سایت را فیلتر کنند.

متن کامل مصاحبه در خصوص اولین توقیف غیر قانونی رویداد :در پیگیری هایی که انجام شد هرگونه دستور قضایی در این رابطه از سوی کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه تکذیب و بر اقدامات غیر قانونی صورت گرفته رسما و شفاها اعتراض هایی صورت پذیرفت تا نهایتا در ساعت حدودا دو بامداد روز جمعه مشکل سایت مرتفع و مجددا در دسترس قرار گرفت.

پس ازین اقدامات جمعی از فعالان رسانه ای کشور و چند رسانه با صدور بیانیه ای این گونه برخوردها را با سایت رویداد محکوم کردند، متن کامل بیانیه:اینجا را بخوانید

http://entekhabnews.ir/1391/05/16/%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%B6-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D9%86%D8%B3%D8%A8%D8%AA-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D8%B9%D9%85/

اما مرحله سوم امروز ساعت حدودا سه عصر به مرحله اجرا در آمد که طبق پیگیری هایی که شخصا داشتم مشخص شد اینبار نیز با همان اسناد قبلی و بدون برخورداری از دستور قضایی و با اعمال فشار ارشاد به وزارت مخابرات و نامه نگاری های انجام شده سایت رویداد که خار چشم دشمنان اسلام و انقلاب بود توقیف و از دسترس خارج شده است.

نظر دبیر کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در خصوص برخورد ارشاد با سایت رویداد :اینجا را بخوانید

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910523001137

اما روند این فشارها چگونه و از کجا آغاز شد:

اولین اعتراض را به فعالیت و محتوای سایت رویداد مدیر کل روابط عمومی ارشاد ضمن تماس تلفنی به اطلاع بنده رساند و مدعی شد که وزیر ارشاد با ارسال پیامکی از تلفن همراه شخصی اش خواستار سانسور مطلبی شد که اشاره بر انتقادی از یک فیلم توزیع شده در شبکه خانگی نمایش داشت.

در این خصوص ما تیتر مطلب را تغییر دادیم اما متن خبر چون منصفانه و بدون هیچ گونه مشکل خاصی تشخیص داده شد همچنان بروی خروجی سایت رویداد باقی ماند.

مرحله دوم تماس این فرد زمانی صورت پذیرفت که مطلبی را یک سایت خبری به نقل از رویداد در انتقاد به عملکرد وزیر ارشاد پیرامون حجاب و عفاف درج نموده بود که طبق بررسی های بعمل آمده اساسا این مطلب در تحریریه سایت وجود نداشت و این بدان معناست که یا مطلب مذکور در رویداد درج نشده و یا در صورت انتشارفورا توسط ناظر داخلی در سردبیری سایت حذف شده است.

پس ازین اقدامات معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد موضوع بررسی به مسائل رویداد را در هیئت نظارت بر مطبوعات برده و مجوزی که اساسا از ابتدای امر دریافت نشده است را بعنوان ملاکی برای ارزیابی پرونده در هیئت نظارت تلقی کرده و رای به توقیف این پایگاه خبری و تحلیلی داده شده است.

این دستور به وزارت مخابرات ارسال شده و دستور با امضای وزیر مخابرات مطابق آنچه کارشناس حراست شرکت ارتباطات زیر ساخت در گفتگوی تلفنی مطرح نمود ، به شرکت ابلاغ میشود.

این اقدامات در حالی صورت میپذیرد که مراجع قضایی و اشخاص مسئول این اقدام را غیر قانونی و بدون وجاهت لازم برای اعمال تلقی کرده و در گفتگوهای شفاهی و نامه نگاری های انجام شده نیز همچنان این بعد اقدام ارشاد برجسته و قابل ملاحظه می باشد.

دبیر کمیته فیلترینگ هم امروز در مصاحبه ای با خبرگزاری فارس تاکید کرده است که وزارت ارشاد نمی تواند بر سایت هایی که فاقد مجوز ازین مجموعه هستند فیلتر را اعمال کند.

حالا پس از یکسال کار خستگی ناپذیر با مزاحمت ها و سانسور رسمی و سازماندهی شده وزارت ارشاد و شخص وزیر دست و پنجه نرم میکنیم و در این اندیشه ایم که واقعا بدرستی ارشاد بجای تشویق و حمایت از رسانه های مستقل که مواضع ضد دولتی و تخریبی علیه دستگاه اجرایی کشور را ندارند ، صرفا با انگیزه های شخصی مقام عالی آن دست به اعمال چنین اقدامات ناشایست و بی نهایت زشتی می زند.

اعمال سانسور علیه رویداد در حالی صورت میپذیرد که این رسانه در طول فعالیت خود بارها از سوی محافل ضد انقلاب و جریان های خاص سیاسی مورد حمله و توهین و تخریب قرار گرفته و در بخش داخلی نیز مهمترین رویکرد ها و نقاط تمرکز این رسانه جریان انحرافی و باند سیاسی هاشمی رفسنجانی بوده است.


در واکنش به این اقدام غیر قانونی ، تعدادی از فعالان رسانه ای ، فرهنگی و سیاسی کشور با صدور بیانیه ای اینچنین اقدامات نادرست وغیر اخلاقی علیه رسانه های پویای داخلی را تقبیح و مورد سرزنش قرار دادند.
به گزارش رویداد ، متن کامل این بیانیه به شرح ذیل می باشد:
بسم الله الرحمن الرحیم
ماده‌ ۴ قانون مطبوعات ـ هیچ‌ مقام‌ دولتی‌ و غیردولتی‌ حق‌ ندارد برای‌ چاپ‌ مطلب‌ یا مقاله‌ای‌ درصدد اعمال‌ فشار بر مطبوعات‌ برآید و یا به‌ سانسور و کنترل‌ نشریات‌ مبادرت‌ کند.
متاسفانه و در کمال ناباوری با خبر شدیم که سایت رویداد در اقدامی شبانه و غیر قانونی و همچنین بدون سیر مراحل متعارف و منطبق با مقررات مربوطه بصورت شبانه از سوی مخابرات از دسترس خارج شده و امکان بازدید از هزاران مطلب این سایت خبری و تحلیلی ارزشی برای مخاطبانش از بین رفته است، لذا اینجانبان اعضای حقیقی و حقوقی جامعه رسانه ای کشور ضمن تقبیح این عمل نادرست و غیر اخلاقی علیه رسانه رویداد و سایر رسانه های کشور که البته مسبوق به سابقه نیز می باشد ، بر نکات و موارد ذیل تاکید می کنیم:
۱_وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که خود می بایست نقش متولی و سامان بخشی به فعالان رسانه ای کشور را ایفا نماید ، بدلیل بی تابی ها و اندک بودن میزان انتقاد پذیری ، در جهت عکس وظیفه قانونی اش در حال ایفای نقش بوده و هزینه های بسیار زیادی را در جهت ایجاد دامن زدن به نارضایتی قشر تاثیر گذار فعالان رسانه ای ایفا می نماید.
اندک بودن میزان تحمل در مدیریت عالی این مجموعه و برخی از معاونین آن دستگاه ، دست به دست هم داده و شرایط ناپسند و بعضا توهین آمیزی را علیه رسانه های مستقل کشور رقم میزند که طبیعتا یکی از مصادیق آشکار آن برخورد غیر قانونی و شتابزده با سایت مستقل رویداد به شمار می آید که در راستای توسعه فرهنگ اصیل اسلامی و همچنین دفاع از اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به ایفای نقش پرداخته است.
۲_سرکوب غیر قانونی رسانه های جوانی همچون رویداد که به تازگی در محیط رسانه ای کشور فعالیت خود را آغاز کرده اند پیامد بسیار خطرناکی را به همراه دارد که عبارت است از وابسته شدن سایت های خبری و تحلیلی به اشخاص و گروههایی که از قدرت سیاسی و اقتصادی برخوردار هستند و بدین سان روح تعالی و رسالت رسانه ای در این مجموعه ها از هم گسیخته شده و شاهد تشدید وضعیت فعلی که وزارت ارشاد مسبب اصلی آن است در موارد دیگری نیز خواهیم بود.
۳_شان یک رسانه انتقاد به مسائل مختلف جامعه انسانی و خصوصا اشخاصی است که عملا در جایگاه خادمان و ماموران مردم می بایست انجام وظیفه کنند و در شرایطی که همین خادمان مامور تصور کنند که صاحبان قدرتی مهار ناپذیر هستند آنگاه جای انتقاد حتی منصفانه نیز باقی نمانده و طبیعتا فضای کشور رو به رادیکالیسم افراطی خواهد گذاشت. در این رابطه نیز قطعا وزارت ارشاد اولین دستگاهی است که بعنوان بانی اتفاق ناخوشایند مذکور مورد شناسایی قرار خواهد گرفت.
۴_مدتهاست که فعالان و صاحبان نظران در کشور از وضعیت زننده سینما ، نمایش و حوزه کتاب و موسیقی عمیقا ناراضی هستند و بارها انتقاد های خود را مطرح کرده اند ، اما متاسفانه وزیر محترم ارشاد بجای پاسخگویی به مباحث طرح شده اقدامات رسمی و غیر رسمی را علیه صاحبان آرا در پیش گرفته و با توسل به امکاناتی که از بیت المال مسلمین و کشور در اختیار دارد ، فضای تنش و دلخوری را میان همکاران رسانه ای دامن میزند ، باری به ایشان توصیه میکنیم در راستای وظایف قانونی شان عمل کرده و جدا نسبت به اصلاح برخی از رویه های نادرست ، غلط و غیر علمی در وزارتخانه یاد شده اقدام نمایند ، چرا که ایشان بعنوان شخص مسئول موظف به تامین نظر مردم و صاحبان آرا بوده و هیچ یک از این فرافکنی ها و اقدامات غیر قانونی علیه اشخاص و رسانه ها موجب نخواهد شد تا منتقدین فراموش کنند که در حوزه فرهنگی کشور چه میگذرد.
وزارت ارشاد موظف است به حکم قانون و شریعت مبین اسلام که دغدغه ها و نقطه نظرات رهبر معظم انقلاب در حوزه فرهنگی را تامین و تعقیب نماید و هر گونه انتقادی نسبت به این دستگاه به معنای مخالفت و احیانا تخریب علیه دولت نبوده و نیست ، بلکه تنها عمل به وظیفه رسانه ای است.
بار دیگر امضا کنندگان بر لزوم توقف اعمال فشار بر رسانه های مستقل خصوصا سایت رویداد تاکید کرده و نسبت به تکرار چنین اقدامات غیر قانونی علیه سایر رسانه ها هشدار جدی میدهند.
محسن مهدیان، فعال رسانه ای

سید جواد حسینی ،مرکز اسناد انقلاب اسلامی

حسین بابازاده مقدم ، مدیر مسئول رویداد

مصطفی جوان،مرکز اسناد انقلاب اسلامی

مجتبی شایسته، پایگاه تحلیلی تبیینی برهان

بهزاد جامه بزرگ،سردبیر پایگاه تحلیلی تبیینی برهان

فاطمه سادات موسوی، فعال سایبری

برنا بینا، خبرنگار و نویسنده

روح الله پورطالب،کارشناس روابط بین الملل و تحلیلگر سیاسی

امید بانی،خبرنگار

سمیه عابدی،خبرنگار

زهرا قهرمانی، خبرنگار رویداد

احمد جوانمردی، فعال رسانه ای

زهرا سادات حسینی ، خبرنگار تبریز

منیژه صابری، وبلاگ نویس

سبحان بدری ، وبلاگ نویس

شایسته مرادی، وبلاگ نویس

نیلوفر حقانی، کارشناس و تحلیلگر رسانه ای در مرکز پژوهش های فرهنگی صمیم

فاطمه فقیه ایمانی،پایگاه تحلیلی تبیینی برهان

فاطمه قاسمپور،سردبیر سایت مهرخانه

ابوالفضل اقبالی، پژوهشگر حوزه جنگ نرم

محمد حسین سیار طاهری،نویسنده

سید محمد علی سید حسینی ،پایگاه تحلیلی تبیینی برهان

حجه الاسلام و المسلمین علی ریاحی،پژوهشگر حوزه علوم انسانی و فقه و اصول

علی اسماعیلی،سردبیر سایت یالثارات الحسین

دکتر سید حسین علوی،نویسنده مطبوعات و مدرس دانشگاه

مرتضی طاهری،کارشناس رسانه

حامد روحی،دبیر کل اسبق کانون اجتماعی فرهنگی نو اندیشان

کیومرث نوبخت، فعال فرهنگی

رها مجدیان، خبرنگار و نویسنده

مصطفی آقامحمدلو، فعال فرهنگی و مدیر گروه پژوهشی علوی

عباس بخشی ، مرکز مطالعات رسانه ای رویکرد

پوریا حبیبی، دبیرکل کانون سازندگان اندیشه

محمد آسترکی، مدیر سایت ایزدان

پرویز شیخ طادی، کارگردان

احسان قاسمیان، تحلیلگر سیاسی و پژوهشگر

سیما مهدوی، بلاگر

امیر سلطانی ، نویسنده و تحلیلگر

میثم عابدینی،فعال سیاسی

ندا صدر، فعال دانشجویی

یاسر ابراهیمی، خبرنگار

شمیم نادری،بلاگر

حامد احسانبخش ، وبلاگ نویس

محمد دهقانی ، عکاس خبری


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه بیست و هشتم مرداد 1391
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی