رویداد تا کنون در عمری کمتر از یکسال  سه بار توقیف را بدون ارائه هیچ گونه توضیح ،سند و حتی ایجاد امکان دفاع در دادگاههای صالح کشور در موضوع رسانه و اینترنت تجربه کرده است.

اولین ضربه به رویداد در اسفند ماه و پس از انتخابات مجلس شورای اسلامی با فیلتر یازده روزه از موتور های جستجو گر آغاز شد که نهایتا مشخص شد کسانی در وزارت ارشاد این اقدام را صورت داده اند( که البته تا ان برهه ما هیچ سخن تند و نقد ناصوابی به زعم این اشخاص در رویداد منتشر نکرده بودیم) .این توضیح هم ضروری است که همواره از بدو تاسیس یکی از دغدغه های اصلی رویداد نقد و بررسی مسائل و موضوعات مهم فرهنگی کشور در بستر گفتمان انقلاب اسلامی و گفتمان فرهنگی متعهد به دین مبین اسلام بوده است.

بعد ازین توقیف یازده روزه بی اطلاع که در نوع خود بدترین نوع برخورد با اعتبار و بازدید یک سایت تلقی میشود ، برای بار دوم حدودا ده روز قبل شب جمعه ساعت 21 شب جمعه از سوی شرکت سرویس دهنده خدمات هاستینگ با اپراطور سایت تماس گرفته و مدعی شدند با دستور یک مقام قضایی می بایست سایت را فیلتر کنند.

متن کامل مصاحبه در خصوص اولین توقیف غیر قانونی رویداد :

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910515001169

در پیگیری هایی که انجام شد هرگونه دستور قضایی در این رابطه از سوی کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه تکذیب و بر اقدامات غیر قانونی صورت گرفته رسما و شفاها اعتراض هایی صورت پذیرفت تا نهایتا در ساعت حدودا دو بامداد روز جمعه مشکل سایت مرتفع و مجددا در دسترس قرار گرفت.

پس ازین اقدامات جمعی از فعالان رسانه ای کشور و چند رسانه با صدور بیانیه ای این گونه برخوردها را با سایت رویداد محکوم کردند، متن کامل بیانیه:

http://entekhabnews.ir/1391/05/16/%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%B6-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D9%86%D8%B3%D8%A8%D8%AA-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D8%B9%D9%85/

اما مرحله سوم امروز ساعت حدودا سه عصر به مرحله اجرا در آمد که طبق پیگیری هایی که شخصا داشتم مشخص شد اینبار نیز با همان اسناد قبلی و بدون برخورداری از دستور قضایی و با اعمال فشار ارشاد به وزارت مخابرات و نامه نگاری های انجام شده سایت رویداد که خار چشم دشمنان اسلام و انقلاب بود توقیف و از دسترس خارج شده است.

نظر دبیر کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در خصوص برخورد ارشاد با سایترویداد :

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910523001137

اما روند این فشارها چگونه و از کجا آغاز شد:

اولین اعتراض را به فعالیت و محتوای سایت رویداد مدیر کل روابط عمومی ارشاد ضمن تماس تلفنی به اطلاع بنده رساند و مدعی شد که وزیر ارشاد با ارسال پیامکی از تلفن همراه شخصی اش خواستار سانسور مطلبی شد که اشاره بر انتقادی از یک فیلم توزیع شده در شبکه خانگی نمایش داشت.

در این خصوص ما تیتر مطلب را تغییر دادیم اما متن خبر چون منصفانه و بدون هیچ گونه مشکل خاصی تشخیص داده شد همچنان بروی خروجی سایت رویداد باقی ماند.

مرحله دوم تماس این فرد زمانی صورت پذیرفت که مطلبی را یک سایت خبری به نقل از رویداد  در انتقاد به عملکرد وزیر ارشاد پیرامون حجاب و عفاف درج نموده بود که طبق بررسی های بعمل آمده اساسا این مطلب در تحریریه سایت وجود نداشت و این بدان معناست که یا مطلب مذکور در رویداد درج نشده و یا در صورت انتشارفورا توسط ناظر داخلی در سردبیری سایت حذف شده است.

پس ازین اقدامات معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد موضوع بررسی به مسائل رویداد را در هیئت نظارت بر مطبوعات برده و مجوزی که اساسا از ابتدای امر دریافت نشده است را بعنوان ملاکی برای ارزیابی پرونده در هیئت نظارت تلقی کرده و رای به توقیف این پایگاه خبری و تحلیلی داده شده است.

این دستور به وزارت مخابرات ارسال شده و دستور با امضای وزیر مخابرات مطابق آنچه کارشناس حراست شرکت ارتباطات زیر ساخت در گفتگوی تلفنی مطرح نمود ، به شرکت ابلاغ میشود.

این اقدامات در حالی صورت میپذیرد که مراجع قضایی و اشخاص مسئول این اقدام را غیر قانونی و بدون وجاهت لازم برای اعمال تلقی کرده و در گفتگوهای شفاهی و نامه نگاری های انجام شده نیز همچنان این بعد اقدام ارشاد برجسته و قابل ملاحظه می باشد.

دبیر کمیته فیلترینگ هم امروز در مصاحبه ای با خبرگزاری فارس تاکید کرده است که وزارت ارشاد نمی تواند بر سایت هایی که فاقد مجوز ازین مجموعه هستند فیلتر را اعمال کند.

حالا پس از یکسال کار خستگی ناپذیر با مزاحمت ها و سانسور رسمی و سازماندهی شده وزارت ارشاد و شخص وزیر دست و پنجه نرم میکنیم و در این اندیشه ایم که واقعا بدرستی ارشاد بجای تشویق و حمایت از رسانه های مستقل که مواضع ضد دولتی و تخریبی علیه دستگاه اجرایی کشور را ندارند ، صرفا با انگیزه های شخصی مقام عالی آن دست به اعمال چنین اقدامات ناشایست و بی نهایت زشتی می زند.

اعمال سانسور علیه رویداد در حالی صورت میپذیرد که این رسانه در طول فعالیت خود بارها از سوی محافل ضد انقلاب و جریان های خاص سیاسی مورد حمله و توهین و تخریب قرار گرفته و در بخش داخلی نیز مهمترین رویکرد ها و نقاط تمرکز این رسانه جریان انحرافی و باند سیاسی هاشمی رفسنجانی بوده است.

بنده تصور میکنم ما بصورت همزمان در حال پرداخت سه هزینه هستیم.نخست هزینه های مربوط به نقد های فرهنگی از وضعیت اسف بار و نگران کننده سینمای کشور و همچنین حوزه کتاب و رسانه های دیجیتال و همچنین در بعد دیگر انتقاد به جریان سیاسی هاشمی رفسنجانی و در مرحله سوم رویکرد های انتقادی بجا و موقع شناسانه در برابر جریان انحراف.

بدین سان این سه ضلع با تشکیل ائتلافی نانوشته در صدد هستند تا نور روشنگری های رویداد را خاموش کرده و دست یابی به حقیقت را برای مردم با دشواری های فراوان مواجه نمایند.

این اقدام مصداق بارز سانسور و اعمال فشار غیر قانونی و فراقانونی علیه رسانه ها و مصداقی از کم تحملی و عدم وجود روحیه و عزم فرهنگی در وزارت ارشاد و خصوصا شخصیت وزیری است که متاسفانه نام و عنوان یک وزیر اصولگرا را یدک میکشد.

در این آشفته بازار فرهنگ و هنر که هر تریبون ناسالمی مجالی برای عرض اندام و ابراز وجود دارد یک مسئول عالی رتبه در کشور تمام هم و غم خود را مصروف از کار انداختن رسانه ای کرده است که افتخار میکند در بستر قانون و حقوق مطبوعات و همچنین در راستای تبیین نقطه نظرات و محورهای تفکرات رهبر معظم انقلاب اسلامی عمل و حرکت کرده است.

این اقدام ناشایست وزیر ارشاد بدون تردید یکی از صفحات زشت و شرم آوری است که تا ابد در کارنامه آقای حسینی بعنوان کم تحمل ترین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تاریخ کابینه ها ثبت و ضبط خواهد شد و بد نیست کسانی که دسترسی بهتری به دولت و ریاست محترم جمهوری دارند از برخورد غیر منطقی و نادرست این مسئول گزارشی را در اختیار رئیس قوه مجریه قرار دهند و ایشان بدانند در این کوران تخریب و توهین ها علیه دولت یکی از معدود رسانه هایی که مراعات مسائل مختلف را میکرد نیز اینچنین به تیغ بی مهری و جفای نادرست و زشت وزیر ارشاد بریده شد.

ما ضمن محفوظ دانستن کامل حقوق رسانه ای رویداد در تمامی ابعاد و بصورت عاجل از طریق دستگاه محترم قضایی که برخوردی مومنانه و منصفانه را سرلوحه کار خود در مواجه با رسانه ها و اصحاب فرهنگی قرار داده اند، از صبوری ها و تلاش مجدانه دست اندرکاران این دستگاه برای احقاق حقوق حقه رسانه ها سپاسگزاریم.

همچنین  به افشاگری دائمی در خصوص اقدامات غیر قانونی و مخرب وزیر ارشاد در حوزه فرهنگی کشور ادامه خواهیم داد و این وعده را میدهیم که تا نفس در سینه داریم از حقی که لایق دفاع و پشتیبانی است حتی یک قدم و حتی یک لحظه هم عقب نخواهیم نشست و عاقبت هر شخصی که به نحوی در این تضییع حقوق گسترده و غیر قانونی نقش داشته است در پیشگاه امام و شهدا شرمنده و پشیمان خواهد شد.

دهان منتقدان لایق سرب و خاک نیست بلکه هر شخصی در نظام اسلامی قدر و منزلت نقد و نقاد را نداند به بلای تنزل از چشم ها و دل های مردم و مومنین دچار شده و عاقبت چیزی را بدست نخواهد آورد.

ای کاش آقای وزیر ارشاد بجای اینهمه فشار غیر قانونی علیه رسانه ها یک شب با خدای خودش و با اعمال و کارنامه اش و با عکس هایی از موفقیت هایش که حتما در البوم های بولتن های رسانه ای و سایت ها به وفور یافت میشود خلوت کرده و تنها برای لحظه ای تصور کند روزی که موعد پاسخگویی است در برابر خون شهیدان و در برابر تمامی کسانی که عزیز ترین سرمایه خود را برای حاکمیت فرهنگ اسلامی دادند چه جوابی خواهد داشت.

ای کاش تا دیر تر ازین نشده است آقای وزیر ازین خواب گران بیدار شود.